Kategorie na blogu
- Blog (4)
- Informacja (5)
- StartUP (1)
WordPress powstał jako platforma blogowa, jednak dzięki jego intuicyjności i dostępności, szybko zaczęło poszerzać się grono jego zwolenników. Przez lata WordPress był doskonalony i ulepszany. W ten oto sposób stał się ulubioną platformą twórców stron internetowych. Wraz z rozwojem technologii webowej, strony internetowe coraz mniej zaczęły przypominać proste wizytówki, a coraz bardziej zaskakiwały ciekawymi efektami. WordPress idealnie wpisywał się w te trendy.
W chwili obecnej WordPress dominuje na rynku systemów CMS. Wg. badań przeprowadzonych przez w3techs.com (tabela poniżej) wskazuje już prawie 1/3 udziału, a ponadto ma najlepszą tendencję wzrostową.
Rozwińmy skrót CMS – Content Management System (System Zarządzania Treścią). Mówiąc krótko jest to środowisko pracy umożliwiające samodzielne wprowadzanie zmian na stronie. Czyli umożliwia edycję tekstów, publikację zdjęć i filmów. W systemie WordPress operacje są na tyle proste i intuicyjne, że przypominają obsługę programów do tworzenia dokumentów tekstowych takich jak Microsoft Word czy LibreOffice Writer.
Jednak panel administracyjny to nie wszystko. CMS umożliwia web deweloperom wykorzystanie stałych mechanizmów na każdej ze stron. Dzięki temu zarządzanie różnymi stronami jest maksymalnie zbliżone do siebie, zmienia się tylko ich wygląd i funkcjonalność. Czyli to nad czym pracujemy tworząc strony naszych klientów – nadajemy im indywidualny i niepowtarzalny charakter.
Do głównych zalet systemu WordPress możemy zaliczyć jego ciągły rozwój i elastyczność, a przy tym popularność i dostępność dodatkowych rozwiązań. Ponadto coraz więcej hostingów internetowych jest optymalizowana właśnie pod WordPress’a, dzięki temu jego wydajność dodatkowo wzrasta.
Po zainstalowaniu świeżego WordPressa dostajemy podstawowy system, który umożliwia założenie prostego bloga lub strony www. Dzięki temu jest naprawdę szybki i wydajny. Dopiero rozbudowując go z czasem możemy poszerzyć jego funkcjonalność np. o takie aspekty jak:
Jednak jak zwykle medal ma dwie strony…
Stała „konserwacja” systemu sprawi, że będzie on wydajny i bezpieczny, a ryzyko wystąpienia błędów zostanie zmniejszone do minimum.
Ale dlaczego akurat WordPress, a nie inny system? Dla nas kluczowym wyborem systemu CMS na którym opieramy strony naszych klientów jest jego intuicyjność i prostota. WordPress w większości wypadków nie wymaga szkolenia. W przeciwieństwie do systemu Joomla, który potrafi być bardzo zawiły i niezrozumiały dla początkującego użytkownika.
Poniżej dla przykładu przedstawiamy główny widok panelu administracyjnego witryną.
Na tym jednak nie koniec, WordPress zapewnia dodatkowy komfort wprowadzania zmian w szablonach oraz pisaniu dodatków. Ze względu na tzw. WordPress Codex czyli normy i wytyczne, lub po prostu dokumentacja techniczna – wszystko jest bardziej uporządkowane niż w systemie Joomla. Co z tym idzie potrzeba mniej czasu na uzyskanie podobnych efektów.
Budowa całego systemu i zaawansowane dodatki umożliwiające optymalizację pod kątem pozycjonowania strony sprawiają, że WordPress jest tak doceniany przez Google i wysoko punktowany w wynikach wyszukiwania.
Choć WordPress nie jest idealny, jest bardzo elastycznym i ekonomicznym, a przy tym niezwykle intuicyjnym narzędziem do tworzenia stron internetowych. Dzięki niemu można stworzyć szybko, nowocześnie i stosunkowo niedrogo świetną wizytówkę firmową, sklep internetowy czy też własnego bloga. Zachowując przy tym niezwykłą różnorodność.